“Αυτοκράτορας” με τα… όλα του

Ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει επί της Σλασκ Βρότσλαβ με τελικό σκορ 93-71, κάνοντας έτσι το 6-7 στον δεύτερο όμιλο του EuroCup.

Οι Θεσσαλονικείς υποδέχθηκαν την πολωνική ομάδα στο “Αλεξάνδρειο Μέλαθρον”, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του EuroCup. Εκεί, ο Άρης νίκησε την τελευταία στην βαθμολογία του Β’ ομίλου και έκανε το ρεκόρ των 6 νικών και 7 ηττών.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα, πράγμα και το οποίο φάνηκε και από το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου, το οποίο ήταν… νταμπλ-σκορ (22-11). Οι Γκάλινατ και Μπάνκστον ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά στην αρχή, με τον Τολιόπουλο να μπαίνει πιο ενεργά στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ωστόσο, σε εκείνη την περίοδο, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά, αλλά αύξησαν και την “απόσταση” με το +11 να… εκτοξεύεται στο +16 (49-33) στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Σλασκ Βρότσλαβ δεν μπόρεσε να γυρίσει από τα αποδυτήρια με περισσότερη πυγμή. Το βράδυ φάνηκε να είναι άνετο για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, με το… χάσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες στο φωτεινό πίνακα του σκορ να αγγίζει ακόμη και τους 18 πόντους, δια χειρός του Ρόνι Χάρελ, 5:17 πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, με τον Χασανί Γκράβετ, ο οποίος ευστόχησε πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων (με 2:35 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο), η πολωνική ομάδα μείωσε στους 11 (61-50). Οι Μπάνκστον, Σταρκ και Σανόγκο όμως, αποκατέστησαν την… τάξη και έκαναν το 68-50. Το… κερασάκι στην τούρτα όμως, το τοποθέτησε ο δεύτερος εξ αυτόν, αφού σε νεκρό χρόνο ευστόχησε σε τρίποντη προσπάθεια και έκανε το 71-50 για την λήξη της τρίτης περιόδου, σημειώνοντας έτσι και την μεγαλύτερη διαφορά – έως στιγμής -.

Στο ίδιο μήκος κύματος εκτυλίχθηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Άρης δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Σλασκ Βρότσλαβ για να μειώσει ή έστω να αντιδράσει ελάχιστα. Έτσι, αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 93-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 49-33, 71-50, 93-71.//ΓΚ

Σβαμπ: «Θέλουμε να κερδίσουμε το πρωτάθλημα, όλα πιθανά και στο Κύπελλο»

Βρούτσης: «Μια ακόμα τραγική απώλεια στον βωμό του χουλιγκανισμού»