Άλμπα Βερολίνου-Ολυμπιακός 94-67: Ξύπνησε στο 2ο ημίχρονο

Ολυμπιακός

Ο γνωστός κακός Ολυμπιακός της φετινής σεζόν έδωσε για μια ακόμα φορά το παρών, στο 1ο ημίχρονο του αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου, την οποία και νίκησε στο τέλος με σκορ 94-67.

Σε καμία περίπτωση το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την για μια ακόμα φορά κάκιστη αγωνιστική παρουσία στο γήπεδο, όπου απέναντι στην χειρότερη ομάδα της Euroleague, είχε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε άμυνα που έμπαζε απο παντού

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Άλμπα να δείχνει δυναμική, κυρίως χάρη στην εντυπωσιακή της απόδοση στα τρίποντα, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με πέντε εύστοχα τρίποντα από οκτώ προσπάθειες.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους στο ημίχρονο, παρά την αναστάτωση που προκάλεσε η δυναμική της Άλμπα.

Οι συνεργασίες στην άμυνα ήταν ανύπαρκτες, με τους παίκτες να αλλάζουν σε όλα τα σκριν αναποτελεσματικά και με τους Γερμανούς κυριολεκτικά να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ.

Ξέσπασε ο Μπαρτζώκας στα αποδυτήρια

Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο και σε αυτό συνέβαλε το ξέσπασμα του προπονητή του Ολυμπιακού, ο οποίος όπως τελικά αποκάλυψε και ο Γκος μπήκε με άγριες διαθέσεις στα αποδυτήρια.

Το κλειδί για την ανατροπή του αγώνα ήταν η ασφυκτική άμυνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος, η οποία άλλαξε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Η επιθετική απόδοση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άλεκ Πίτερς να πρωταγωνιστεί σκοράροντας 27 πόντους, συνδυάστηκε τέλεια με μια αμυντική λειτουργία που έπνιξε κυριολεκτικά τους Γερμανούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάνααν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)