Χωρίς να πιεστεί ο Ολυμπιακός καθάρισε τον Παναιτωλικό με ένα «σβηστό» 3-1

Η ομάδα του Ολυμπιακού, με το μυαλό να βρίσκεται εν μέρει και στην επικείμενη αναμέτρηση με την Φράιμπουργκ για το Europa League, κατάφερε να επικρατήσει με ανατροπή επί του Παναιτωλικού στον αγώνα που έγινε στο Καραϊσκάκη, το οποίο ήταν άδειο λόγω τιμωρίας.

Άνετη επικράτηση με 3-1 ο Ολυμπιακός

Το τελικό σκορ ήταν 3-1, φέρνοντας τον Ολυμπιακό προσωρινά σε απόσταση μόλις ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Οι φιλοξενούμενοι από το Αγρίνιο προηγήθηκαν με τον Χατζηθεοδωρίδη στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αρχικά με αυτογκόλ του Οικονόμου στο 17ο λεπτό και στη συνέχεια με εξαιρετικό γκολ του Φορτούνη στο 40ο λεπτό. Η «χαριστική βολή» για τον Ολυμπιακό έγινε από τον Ελ Κααμπί με κεφαλιά στο 70ο λεπτό, καθιστώντας το τελικό σκορ 3-1.

Οι πρώτες ευκαιρίες στο ματς ήρθαν από λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Βοΐλη να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 9ο λεπτό και τον Παναιτωλικό να προηγείται στο 13ο λεπτό μετά από λάθος του Μπιελ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μετά την ισοφάριση πίεσαν για την ανατροπή, με τον Φορτούνη να αποδεικνύεται καθοριστικός για μια ακόμη φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Παναιτωλικό να αναζητά ευκαιρίες μέσω αντεπιθέσεων. Η επικράτηση αυτή του Ολυμπιακού τον βάζει σε ισχυρή θέση στη μάχη για την κορυφή της Super League, ενώ παράλληλα δίνει στην ομάδα θετική ψυχολογία ενόψει του πολύ σημαντικού ματς με την Φράιμπουργκ.

Διαιτητής: Κ. Περράκης
Κίτρινες: Έσε, Μπιανκόν, Καμαρά – Χουάνπι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ντόη, Μπιανκόν (74΄ Ιμπόρα), Ροντινέι, Κίνι, Έσε, Καμαρά, Φορτούνης (85΄ Καρβάλιο), Μπιέλ (68΄ Ποντένσε), Μασούρας (75΄ Μπρίνιτς), Γιόβετιτς (68΄ Ελ Κααμπί)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας (80΄ Μαυρίας), Πέρες (76΄ Μπαλντάσαρα), Χατζηθεοδωρίδης (61΄ Μπελεβώνης), Ακόστα, Βοΐλης (46΄ Ζοάο Πέδρο), Ντουάρτε (76΄ Ντίαζ)

Σαρωτικοί οι ερυθρόλευκοι 3-0 σετ την Καλαμάτα έκαναν το 5×5

Πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία της Superleague μετά την επικράτηση του Ολυμπιακού με 3-1 επι του Παναιτωλικού