Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Πανσερραϊκό με 0-1. Σκόραρε ξανά ο Ελ Αραμπί

Ολυμπιακός

Στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Πανσερραϊκό σε έναν αγώνα που κράτησε την αγωνία ζωντανή μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Η νίκη των ερυθρόλευκων με σκορ 1-0 δεν ήρθε εύκολα, αλλά ήταν καθοριστική για την πορεία της ομάδας, τόσο ψυχολογικά, αλλά και στην κατάταξη της Super League.

Η επικράτηση του Ολυμπιακού

Το μοναδικό γκολ του αγώνα προήλθε από πέναλτι στο 65ο λεπτό, όταν ο Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει στον Ολυμπιακό τρεις πολύτιμους βαθμούς, φέρνοντάς τον ισόβαθμο με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αγωνιστική εικόνα του Ολυμπιακού

Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ εμφανίστηκε λιγότερο παραγωγική σε σύγκριση με τον προηγούμενο αγώνα της ενάντια στη Μπάτσκα Τόπολα. Παρόλα αυτά, η συνεπής αγωνιστική τους παρουσία και η ικανότητα να δημιουργούν ευκαιρίες φάνηκε ξεκάθαρα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 28ο λεπτό με το σουτ του Φορτούνη, ενώ η κεφαλιά του Ελ Κααμπί και το σουτ του Μασούρα απείλησαν επίσης την αντίπαλη εστία.

Ελ Αραμπί

Ο ρόλος του Καρβαλιάλ στην τακτική

Η νίκη αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για τον Καρβαλιάλ στον πάγκο του Ολυμπιακού, δείχνοντας την αποτελεσματικότητα της τακτικής του.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυρίως μετά το 20ο λεπτό, επιδεικνύοντας πειθαρχία και συγκέντρωση.

Προσπάθησε ο Πανσερραϊκός στο δεύτερο ημίχρονο

Από την πλευρά του Πανσερραϊκού, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να είναι αρκετά απειλητική. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, ΠΑΟΚ.

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ο Θρύλος

Η νίκη αυτή έφερε τον Ολυμπιακό σε ισοβαθμία με την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό, αναδεικνύοντας μια σφιχτή κούρσα για την κορυφή.

Οι επιδόσεις των ανταγωνιστών του, με την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ατρόμητο και την ισοπαλία της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό, ενίσχυσαν τη θέση του Ολυμπιακού στη βαθμολογία.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες: Στάικος – Ντόη, Φορτούνης, Μπιανκόν, Έσε

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης (85΄ Ντανκερλούι), Πηλέας (46΄ Τομάς), Ουεντραόγκο (79΄ Μορέιρα), Στάικος, Χατζηστραβός, Μασαρίποφ (69΄ Μούργος), Μπαΐροβιτς (46΄ Σοφιανός)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Έσε, Καμαρά, Ποντένσε (61΄ Ελ Αραμπί), Φορτούνης (90΄ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (90΄ Ρίτσαρντς), Ελ Κααμπί (81΄ Μπιελ)

Ολυμπιακός

Ξεκίνησαν την κλάψα οι «Ευρωπαίοι» με αφορμή το πέναλτι του Ολυμπιακού

βαθμολογία

Super League: Η βαθμολογία μετά την νίκη στις Σέρρες του Ολυμπιακού και τις γκέλες των «Ευρωπαίων»