Γουέστ Χαμ – Ολυμπιακός 1-0: Μια φάση έκρινε το παιχνίδι

Ολυμπιακός

Στην τέταρτη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο Λονδίνο για να αντιμετωπίσει τη Γουέστ Χαμ όπου τελικά έχασε με σκορ 1-0 μετά απο ένα καλό παιχνίδι που κρίθηκε σε μια μόλις φάση.

Παρά την αξιόλογη παρουσία των «ερυθρόλευκων» στο παιχνίδι, μια μόνο φάση ήταν αρκετή για να τους κοστίσει το ματς. Στο 75ο λεπτό, ο Γάλλος Πακετά δεν βρέθηκε σε θέση οφσάιντ χάρη στην κάλυψη του Ορτέγκα και κατάφερε να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός άσκησε πίεση στη Γουέστ Χαμ, επιδιώκοντας να δημιουργήσει ευκαιρίες, αλλά χωρίς να πραγματοποιήσει κάποια σημαντική τελική προσπάθεια. Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης κράτησε την εστία του ανέπαφη μέχρι το μισάωρο, ενώ η πρώτη καλή επίθεση του Ολυμπιακού έγινε στο 35ο λεπτό, με τον Ποντένσε να μην μπορεί όμως να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μισό, ο Ολυμπιακός κατείχε την μπάλα και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του, κυριαρχώντας στο παιχνίδι. Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ σε μια φάση που η άμυνα του Ολυμπιακού φάνηκε ανυποψίαστη, με τον Γουόρντ-Πράους να διασπά την άμυνα και τον Πακετά να εκμεταλλεύεται την κακή θέση του Ορτέγκα.

Παρά την ευκαιρία που είχε ο Θρύλος στο 86ο λεπτό για ισοφάριση, με τον Καμαρά να βρίσκει το δοκάρι, και μια τελευταία σπουδαία ευκαιρία με τον Ροντινέι, η ομάδα δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα, αφήνοντας τη Γουέστ Χαμ να πάρει τους τρεις βαθμούς. Έτσι, ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το Λονδίνο με άδεια χέρια, παρά την καλή απόδοση και τον έλεγχο του παιχνιδιού που είχε σε μεγάλα διαστήματα.