Η επιτυχημένη στρατηγική του Καρβαλιάλ και ο θρίαμβος του Ολυμπιακού επί της Τόπολα

Στην χτεσινή αναμέτρηση με την Τόπολα, ο Ολυμπιακός υπό την ηγεσία του Κάρλος Καρβαλιάλ, έδειξε την απαιτούμενη προσοχή και επιδεξιότητα, επικρατώντας με σκορ 5-2.

Ακόμα και όταν δέχτηκε τα 2 γκολ και ξύπνησαν μικρές μνήμες του πρώτου αγώνα της Σερβίας, ο Ολυμπιακός, έδειξε σοβαρότητα και καθάρισε το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες.

Η στρατηγική κυριαρχία του Ολυμπιακού

Από την πρώτη σφυρίγματα, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την υπεροχή του, καθορίζοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Καρβαλιάλ είδε την ομάδα του να εφαρμόζει τέλεια τα τακτικά σχέδιά του, με αποτέλεσμα το εντυπωσιακό 3-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Το διάβασμα του Καρβαλιάλ

Στο εικοστό λεπτό, ο Ολυμπιακός εντείνει την πίεση, αναζητώντας τρόπους για να καταρρεύσει την άμυνα της Τόπολα. Η ομάδα του Καρβαλιάλ αναγνώρισε και αξιοποίησε τις αδυναμίες του αντιπάλου, επιτυγχάνοντας ένα ξεκάθαρο πλεονέκτημα.

Η σημασία της Ευρωπαϊκής πορείας

Μετά από αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός συνεχίζει δυναμικά στο Conference League, αντικατοπτρίζοντας την αποφασιστικότητα και την αφοσίωση της ομάδας στην ευρωπαϊκή της πορεία.

Ο αναγεννημένος Ποντένσε

Εντυπωσιακή ήταν και η εμφάνιση του Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος με δύο γκολ έδειξε ότι είναι ένας παίκτης κλειδί για την ομάδα. Η επιστροφή του στις καλές εμφανίσεις ήταν ένα θετικό σημάδι για τη συνέχεια της σεζόν, ενώ με την παρουσία του στην επίθεση έδειξε ότι ο παλιός καλός Ποντένσε έχει επιστρέψει για τα καλά, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε μετά απο τραυματισμό, κάτι που συνήθως δεν βοηθάει τον ποδοσφαιριστή.

Ο δρόμος είναι μακρύς…ειδικά στην άμυνα

Παράλληλα, ο Καρβαλιάλ έχει στόχο να βελτιώσει περαιτέρω την ομάδα μέσω των προπονήσεων στο Ρέντη, ειδικά στον τομέα της άμυνας, όπου ο Ολυμπιακός δέχτηκε δύο γκολ στον αγώνα.

Τα αμυντικά προβλήματα δεν εξαφανίστηκαν, σίγουρα όμως ο Ολυμπιακός έδειξε καλύτερη αμυντική λειτουργία, αφού οι ποδοσφαιριστές του πίεζαν σε όλο το γήπεδο απο την αρχή έως το τέλος.

Αυτό που μας έκανε καλή εντύπωση ήταν σε μια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Πορτογάλος έδωσε εντολή στον Ελ Κααμπί να αλλάξει θέση με τον Φορτούνη, ο οποίος είχε κάνει πολλά χιλιόμετρα και χρειαζόταν ανάσες.

Η νίκη αυτή ήταν σημαντική για την ψυχολογία της ομάδας, καθώς και για την ενσωμάτωση νέων παικτών όπως ο Ρίτσαρντς, ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα των «ερυθρόλευκων».