Η Κ19 του Ολυμπιακού επικράτησε με 4-0 της αντίστοιχης Κ19 της Καμπάλα – ΒΙΝΤΕΟ

Η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού πέτυχε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Καμπάλα με σκορ 4-0 στο στάδιο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, κλείνοντας έτσι με συνολικό σκορ 7-0 τη σειρά των αγώνων στη δεύτερη φάση του Domestic Champions Path του UEFA Youth League.

Αυτή η νίκη έφερε την πρόκριση για την ομάδα στα playoffs της διοργάνωσης.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ασυγκράτητοι από την αρχή του αγώνα, με τον Μουζακίτη να ανοίγει το σκορ στο 15ο λεπτό. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, προσφέροντας θέαμα και γκολ.

Παρόλο που ο Παπακανέλλος αστόχησε σε πέναλτι στο 56ο λεπτό, η ομάδα δεν έχασε τον ρυθμό της. Το 2-0 ήρθε από αυτογκόλ του αρχηγού της Καμπάλα, Ρασίντοφ. Ο Μουζακίτης, αναλαμβάνοντας την εκτέλεση ενός δεύτερου πέναλτι στο 71ο λεπτό, σκόραρε το 3-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Το τελικό 4-0 επιβεβαιώθηκε με γκολ του Κουτσογούλα στις καθυστερήσεις, ενώ η Καμπάλα έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ραμαζάνοφ. Η ομάδα του Ολυμπιακού πλέον περιμένει την κλήρωση για τα playoffs, όπου θα αντιμετωπίσει μία από τις δεύτερες της φάσης των ομίλων του UEFA Youth League.

Ο τεχνικός της Φράιμπουργκ Κρίστιαν Στράιχ τόνισε στην συνέντευξη τύπου «Είναι πολύ καλή ομάδα ο Ολυμπιακός

Μαρτίνεθ: «Ο Ολυμπιακός είναι μία ομάδα ώριμη πλέον. Έτοιμη και ώριμη.»