Κόκκινος τυφώνας στο Περιστέρι: Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με 85-67! – video

Σε μια αναμέτρηση με διακυμάνσεις, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου και να φύγει με το διπλό από το κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 85-67. Η νίκη αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική για την ομάδα μας, καθώς διατηρεί την 1η θέση στην Basket League και δίνει ψυχολογία ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης με την Βίρτους Μπολόνια στην EuroLeague.

Ξεκινώντας δυνατά:Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με όπλο την άμυνά του κατάφερε να χτίσει μια διψήφια διαφορά από νωρίς. Ο Άλεκ Πίτερς και ο Αϊζάια Κάνααν ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση, με τον πρώτο να ολοκληρώνει την αναμέτρηση ως πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Αλλαγές και προσαρμογές:Ο τραυματισμός του Τόμας Γουόκαπ στο 1ο δεκάλεπτο έφερε αναστάτωση στην ομάδα μας. Ο Μιχάλης Λούντζης, όμως, ανέλαβε τα ηνία της οργάνωσης του παιχνιδιού και με 8 ασίστ και 10 πόντους βοήθησε σημαντικά στην επίτευξη της νίκης.

Συνεχής πίεση:Παρότι βρέθηκε σε δύσκολη θέση στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα. Στο 3ο δεκάλεπτο, η άμυνα της ομάδας μας ήταν ασφυκτική, περιορίζοντας το Περιστέρι στους 9 πόντους.

Η νίκη του Ολυμπιακού στο Περιστέρι είναι μια σημαντική επιτυχία, η οποία δείχνει την ποιότητα και τον χαρακτήρα της ομάδας. Η άμυνα ήταν το κλειδί για την νίκη, ενώ η ομαδικότητα και η προσαρμοστικότητα στους απρόβλεπτους παράγοντες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Πλέι Οφ Super League: Ο Ολυμπιακός στην μάχη για τον τίτλο – Όλο το πρόγραμμα

Γουόκαπ: Μαγνητική την Τρίτη, αμφίβολος για Βίρτους