Με καθαρή νίκη επί του Φοίνικα έκλεισε το 2023 ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Φοίνικα Σύρου με 3-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ, 4-4, ενώ ίδια ήταν η εικόνα του σετ και στη συνέχεια, 12-12. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και πήρε προβάδισμα, 14-13, το οποίο αύξησε σε κομβικό σημείο, 19-16. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφερε το σετ στα ίσια, 20-20, ωστόσο ο “Δικέφαλος του Βορρά”  διαχειρίστηκε με ωριμότητα το σετ, δημιουργώντας δύο σετ-μπολ. 24-22. Ο Φοίνικας έσβησε το πρώτο, 24-23, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 25-23 άνοιξε το σκορ στα σετ, 1-0.

Απόλυτα κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, παίρνοντας τον έλεγχο και τα… ηνία από την αρχή, 12-1. Σ’ ένα σετ στο οποίο ο “Δικέφαλος του Βορρά” έδειξε τις διαθέσεις του από νωρίς, η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα σε όλη την διάρκεια του, 19-11. Στην τελική ευθεία οι “ασπρόμαυροι” είχαν διψήφια διαφορά, 24-13, ο Φοίνικας μείωσε, 24-17, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με 25-17 έκανε το 2-0.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και στο τρίτο σετ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 10-7. Παίζοντας σε σταθερά υψηλό ρυθμό, ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά του, 13-10, το οποίο επέκτεινε στα μέσα, 17-12. Στην τελική ευθεία, μπορεί ο Φοίνικας να μείωσε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το προβάδισμα, 21-17. Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, ο “Δικέφαλος του Βορρά” με 25-19, έκανε το 3-0, παίρνοντας το… καθαρό τρίποντο.