Νίκη στα “σημεία” για το ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε της Καρδίτσας με 72-69, σκαρφαλώνοντας στη 4η θέση με ρεκόρ 6-5, με την ομάδα του Παπανικολόπουλου να παραμένει στη τελευταία θέση του πρωταθλήματος με μόλις μια νίκη.

Ο αγώνας

Με τρομερό ρυθμό μπήκε η Καρδίτσα στο παιχνίδι, η οποία προηγήθηκε 9-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα του Τακιανού να βγάζει αντίδραση και ισοφαρίζοντας με επί μέρους σκορ 11-7, αλλάζοντας τις ισορροπίες. Ο “δικέφαλος του βορρά” έκλεισε τη πρώτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων και σκορ δεκαλέπτου 28-17. Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς πάτησαν το “γκάζι” και έχτισαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με τη πρώτη περίοδο, με τους Χάρισον και Άλστον να κάνουν ότι χρειάζεται για να έχουν τη διαφορά που ήθελε ο Φώτης Τακιανός για να είναι η ομάδα του ασφαλής. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ισχυρό προβάδισμα της ομάδας του ΠΑΟΚ με 49-29, αναγκάζοντας τους Θεσσαλούς να κυνηγήσουν μια τεράστια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Παπανικολόπουλου έκαναν το δικό τους ξέσπασμα με αυτούς του ΠΑΟΚ να έχουν κακά ποσοστά στην επίθεση στα σουτ εντός πεδιάς. Η Καρδίτσα με κορυφαίους τους Μακάλουμ και Κλάσεν έριξαν τη διαφορά με ένα τρομερό επί μέρους σκορ (21-10) με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 59-50 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έκλεισαν την τρίτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο σερί 4-0 με την διαφορά να πέφτει στους 5 με 59-54. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πήραν μια ανάσα με τον τρίποντο Σχίζα βάζοντας τους στο +8. Με τους αιφνιδιασμούς των παικτών της Θεσσαλικής ομάδας η διαφορά έπεσε ακόμα και στους τέσσερις με τους φιλοξενούμενους να κάνουν λάθη που τους στοίχησαν την ανατροπή με τον Σμιθ να πετυχαίνει ένα κρίσιμο καλάθι για το νέο +5 της ομάδας του. Εκεί εμφανίστηκε για μια ακόμα φορά ο Γουάιτ και ο Γιάνκοβιτς να φέρουν τη διαφορά στο πόντο. Ο Σμιθ με 1/2 βολές έκανε το 71-69, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το ριμπάουντ και τον Χάρισον να διαμορφώνει το τελικό 72-69 για την ομάδα του, με τους Θεσσαλούς να μένουν με την προσπάθεια της ανατροπής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Άλστον, Φρίντρικσον, Γκίλμορ, Σχίζας, Χάρισον, Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας, Μαργαρίτης, Σωτηρίου, Τσαϊρέλης, Τσιακμάς, Σμιθ

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Μπϊουκάναν, Καμπερίδης, Κλάσεν, Μακ, Γουάιτ, Αβδάλας, Χριστίδης, , Δίπλαρος, Μαλέλης, Σίμπερτ, Γιάνκοβιτς