Νικητής ο Ολυμπιακός 73-70 στο χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς

Ολυμπιακός

Με τον Ολυμπιακό να αναδεικνύεται νικητής ολοκληρώθηκε ο πρώτος αγώνας των φετινών τελικών της Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με δυσκολία του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 73-70 και έφτασαν τις 51 συνεχόμενες νίκες τους στην Α1 και τις 15 συνεχόμενες απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο τους (σε όλες τις διοργανώσεις).

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους (16 από αυτούς στο πρώτο δωδεκάλεπτο) και ο Τόμας Ουόκαπ με 13 πόντους και 7 ασίστ ξεχώρισαν για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ από τους “πράσινους” ξεχώρισαν ο Γκριγκόνις με 17 πόντους και ο Λι με 14 πόντους και 8 ασίστ.

Οι δύο ομάδες έχουν ραντεβού ξανά την Πέμπτη 8/06 (21:15) στο ΟΑΚΑ, με το πρωτάθλημα να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιφύλαξε μία έκπληξη στην αρχική πεντάδα, με τον Μιχάλη Λούντζη να βρίσκεται στο πρώτο τζάμπολ και να πετυχαίνει με ένα τρίποντο το πρώτο καλάθι των τελικών!

Συνολικά, είχε πέντε πόντους στο πρώτο τρίλεπτο, άλλους πέντε ο Βεζένκοφ και οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 10-0 και 14-2 (με ένα τρίποντο και ένα φάουλ του Βούλγαρου φόργουορντ), δείχνοντας αποφασισμένοι να επιβάλλουν από την αρχή τον νόμο του φαβορί.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να αντιδράσουν, βελτιώνοντας την άμυνά τους, και μείωσαν προσωρινά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (28-19) στο 13ο λεπτό. Ο Σλούκας έφτασε το 36-24, αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 36-31 με ένα γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη, 53 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 41-33, με ένα ακόμα καλάθι του Σλούκα, οι οκτώ πόντοι του οποίου κράτησαν τον Ολυμπιακό σε μια περίοδο χαμηλής απόδοσης.

Με δύο καλάθια του Γκουντάιτις και ένα τρίποντο του Λι, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 41-40 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Παρά τις προσπάθειες του Γκριγκόνις, όταν ο Ολυμπιακός σφίξει την άμυνά του καταφέρνει να ανοίξει ξανά το χάσμα σε 53-44, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τους Παπανικολάου και Ουόκαπ να ευστοχούν από την απόσταση των 6.75 μέτρων, η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 61-48 στο 30ο λεπτό και προσωρινά αποκατέστησε την αίσθηση ασφάλειας.

Δύο συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί του Παναθηναϊκού με τον Πονίτκα και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη μείωσαν τη διαφορά σε έξι πόντους (62-56) στο 34ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Πονίτκα με ένα τρίποντο έφερε ακόμη πιο κοντά (65-61) την ομάδα του.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα φάνηκαν να έχουν κολλήσει και παρότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρχικά ευκαιρίες με τον Πονίτκα (άστοχο τρίποντο και αποκρούσεις του Φαλ), ο Παπαγιάννης μείωσε ακόμη περισσότερο και ο Γκριγκόνις με ένα τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του (66-65), δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ίσως στην πιο κρίσιμη στιγμή του αγώνα, ο Ουόκαπ κέρδισε φάουλ από τον Αγραβάνη στο τελευταίο δευτερόλεπτο επίθεσης και με εύστοχες βολές έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό, ακολουθώντας ένα άστοχο σουτ του Γκριγκόνις υπό καλές προϋποθέσεις και ένα κάρφωμα του Φαλ (69-66).

Οι “πράσινοι” πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά ο Σλούκας με 4/4 βολές “σφράγισε” τη νίκη των “ερυθρόλευκων”, καθώς η απελπισμένη προσπάθεια του Λι στο φινάλε κόπηκε από τον Παπανικολάου και τον Φαλ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Τσαρούχα-Τσιμπούρης
Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (3τρ., 7ασ.), Λούντζης 7 (1), Φαλ 11 (5ασ.), Βεζένκοφ 20 (2τρ., 7ρ.), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (1), Μπολομπόι 6, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Λι 14 (2/10τρ., 8ασ.), Παπαγιάννης 7 (9ρ.), Ουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (2), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7ρ.), Πονίτκα 9 (1), Γκουντάιτις 7