ΟΑΚΑ… όπως παλιά, με Παναθηναϊκό στην 4άδα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 82-65, φτάνοντας τις 10 νίκες στη φετινή σεζόν της Euroleague, αναγκάζοντας τους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου να μείνουν στην 15η θέση με αρκετά χαμηλό ρεκόρ (6-11).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο παιχνίδι του έτους φιλοξένησε την ομάδα του Ερυθρού Αστέρα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Στα πρώτα λεπτά της έναρξης του παιχνιδιού οι δυο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωθρά, με λάθη εκατέρωθεν. Η πρώτη αλλαγή του Εργκίν Αταμάν ήταν ο Ματίας Λεσόρ, που αντικατέστησε τον Κώστα Αντεντοκούνμπο που δεν μπήκε στην εξίσωση της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε αρκετά με την επαφή στα όρια του φάουλ, με τους ψηλούς του “τριφυλλιού” να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο Σέρβικο καλάθι. Αρνητικός στη πρώτη περίοδο για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς, με τον Σέρβο γκαρντ να παίρνει λάθος αποφάσεις στην επίθεση, ενώ στην άμυνα έχασε τον Καλαϊτζάκη που δημιούργησε και σκόραρε δυο φορές. Η διαφορές των δυο ομάδων ήταν μικρές στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 20-17, δείχνοντας από την αρχή πως ο αγώνας είχε πολύ δρόμο.

Το δίδυμο Γκραντ-Λεσόρ έδωσε τις λύσεις στον Εργκίν Αταμάν (INTIME)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το νέο πρόσωπο στη πεντάδα του Παναθηναϊκού ήταν ο Χουάντσο που μπήκε για να δώσει ανάσες στον Ντίνο Μήτογλου. Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν αυτός που κρατούσε μπροστά τους “πράσινους” στο παιχνίδι, με τις επιλογές του από την γραμμή του τριπόντου δεν τον πρόδωσε κάνοντας το 27-21. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, καθώς λόγω των λαθών που έκαναν οι δυο ομάδες, κανένας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Νέντοβιτς από το τελευταίο καλάθι που πέτυχε ο Γκραντ, ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας στους δυο πόντους. Στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου το “τριφύλλι” έκανε ένα σερί 5-0 κάνοντας το 34-27, αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει time out. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στους επτά πόντους (38-31) με τα δυο σύνολα να μην έχουν βρει ρυθμό, με την αναμέτρηση να έχει πολλά νεκρά διαστήματα, με το Παναθηναϊκό να είναι καλός αμυντικά, αλλά με αρκετές χαμένες επιθέσεις που κρατούσαν τον Ερυθρό στο κόλπο.

Halftime #paobcaktor – @kkcrvenazvezda 38-31 pic.twitter.com/W7mkGTRHcO

— Panathinaikos BC (@paobcgr) December 28, 2023

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα, έμεναν κοντά στο σκορ, με κορυφαίο μακράν του δεύτερου Τζόελ Μπολομπόι να δίνει επικές μάχες με τον Ματίας Λεσόρ, καθώς δεν είχε καμία συμπαράσταση με εξαίρεση τα διαστήματα που ο Ντος Σάντος έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Οι “πράσινοι” με την φωνή των φίλων της ομάδας τους έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, αποκτώντας και διψήφια διαφορά στο τέλος της περιόδου με το 61-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” έκανε διαχείριση του παιχνιδιού, με τον Βιλντόσα και τον Χουάντσο να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση. Όλες οι μπάλες περνούσαν από τα χέρια του Κώστα Σλούκα, ενώ ο παίκτης έκπληξη για την ομάδα του Αταμάν ήταν ο Κώστας Αντεντοκούνμπο, που έκανε πολλά πράγματα σκοράροντας και μαζεύοντας κρίσιμα ριμπάουντ στην άμυνα. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Ερυθρό να μην μπορεί να ακολουθήσει με το τελικό σκορ 82-65, να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο 10-7 και συγκάτοικο στην 4η θέση με τις Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε στην 15 θέση με έξι νίκες και 11 ήττες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 38-31, 61-50, 82-65

Κούγιας: «Δεν αναλαμβάνω την υπεράσπιση του 18χρονου»

Άταμαν: «Παίξαμε εκπληκτική άμυνα, ευχαριστούμε τον κόσμο»