Ολυμπιακός – Περιστέρι 87-74 με μπροστάρη τον Τόμας Γούοκαπ που πέτυχε 22 πόντους

Σε ένα αγώνα που κατά διαστήματα παρουσίασε σημαντική αντίσταση, το Περιστέρι δυσκολεύτηκε να κρατηθεί ανταγωνιστικό απέναντι στον Ολυμπιακό, στο τελευταίο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 87-74 στο ΣΕΦ, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους σε 7-1.

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν ο πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό, σημειώνοντας 22 πόντους, ενώ εξίσου καθοριστικοί ήταν οι Πίτερς με 14 πόντους και Λαρεντζάκης με 13. Από την πλευρά του Περιστερίου, οι Γουίλιαμς και Τόμπσον προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, αλλά δεν ήταν αρκετό.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα, δημιουργώντας μια σημαντική διαφορά ήδη στο πρώτο ημίχρονο. Παρά την αντίδραση του Περιστερίου, οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα, ενισχύοντας την επιθετική τους αποτελεσματικότητα, ειδικά από την περιφέρεια.

Η τελευταία περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να αυξάνει περαιτέρω τη διαφορά, επιβεβαιώνοντας την υπεροχή τους στο παιχνίδι.

Παρά την προσπάθεια του Περιστερίου να μειώσει τη διαφορά, οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν τον έλεγχο, φτάνοντας σε μια σχετικά άνετη νίκη με τελικό σκορ 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Μπακάλης, Τεφτίκης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 22 (4), Κάνααν 14 (3), Φαλ 2, Παπανικολάου 3, Πίτερς 14 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 13 (2), Πάπας, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοφ 9, Σίκμα 3, Τανούλης.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (13ασ.), Πουλιανίτης 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4), Τόμπσον 15 (9ρ.), Χουγκάζ 2, Ε. Μήτρου-Λονγκ 8, Ντάγκουμπιτς 5, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 4, Ζούγκρης.

Μαζί στο παρκέ του ΣΕΦ τα αδέλφια Μήτρου-Λονγκ

Εθνική Ελλάδας: Αυτοί είναι οι αντίπαλοι της ομάδας στο Προoλυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ