Ολυμπιακός – Ρεάλ 71-77: Αστοχία και Μούσα καθάρισαν για τους Ισπανούς

Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης και έχασε μέσα στο ΣΕΦ με το σκορ να δείχνει στο τέλος του αγώνα 71-77.

Αν και οι Πειραιώτες είχαν μια αξιόλογη εμφάνιση, η άστοχη επίθεση και τα προβλήματα στις βολές αποδείχθηκαν καθοριστικά. Ο Τόμας Γουόκαπ ξεχώρισε με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Πίτερς πρόσφερε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Αιζάια Κάνααν εγκλωβίστηκε στον πάγκο με τα 2 γρήγορα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν βοήθησε τον Ολυμπιακό ούτε επιθετικά αλλά ούτε και αμυντικά.

Δείτε το Live Streaming του αγώναΛεπτό προς λεπτό από το match center του RedFreaks.gr η εξέλιξη του αγώνα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ για τη 12η Αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός, μετά από αυτή την ήττα, έχει ρεκόρ 6-6 και παραμένει στην εξάδα της βαθμολογίας, παρά τις δύο συνεχόμενες ήττες του. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προβλημάτισε με την επιθετική της αστοχία, ειδικά στα τρίποντα, με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο στο πέμπτο λεπτό αλλά στη συνέχεια να χάνει έδαφος.

Ολυμπιακός

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα να βρουν λύσεις, η Ρεάλ με τους Χεζόνια και Μούσα εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και διατήρησε το προβάδισμα, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε σημαντικές ευκαιρίες για αντεπίθεση.

Το επόμενο παιχνίδι είναι την Παρασκευή με την Μπάγερν πάλι στο ΣΕΦ, σε ένα ματς που αναμένεται να είναι κρίσιμο για τους Πειραιώτες, οι οποίοι αναζητούν την επιστροφή στις νίκες και την ενίσχυση της θέσης τους στη βαθμολογία.

Σίγουρα μετά και την σημερινή ήττα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα πρέπει να επικεντρωθεί στη βελτίωση της επιθετικής της απόδοσης και να διορθώσει τα λάθη στις βολές και τα τρίποντα για να επιτύχει ένα θετικό αποτέλεσμα την Παρασκευή το βράδυ

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-37, 57-61, 71-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 17, Λούντζης 1, Φαλ 10, Πάπας, Λαρεντζάκης 9, Παπανικολάου 8, Πίτερς 8, Μπραζντέικις 2, Σίκμα, ΜακΚίσικ 5, Μιλουτίνοφ 4, Κάνααν 7

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ, Ρούντι, Αμπάλντε, Καμπάτσο 9, Χεζόνια 18, Πουαριέ, Ταβάρες 11, Ντεκ 5, Εντιαγέ 5, Γιουλ 6, Αλοσέν, Μούσα 23 (5/7 τρ)