Ολυμπιακός Ζάλγκιρις 89-72: Ερυθρόλευκη καταιγίδα τριπόντων στο ΣΕΦ με κορυφαίους Κάνααν, Πίτερς και Γούοκαπ

Μία ακόμη σημαντική νίκη στην Euroleague σημείωσε η ομάδα του Ολυμπιακού, επικρατώντας με 89-72 επί της Ζάλγκιρις. Αυτή η επικράτηση αποτελεί την τρίτη διαδοχική νίκη της ομάδας στη διοργάνωση, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική της φόρμα.

Σαρωτικός απο την γραμμή των 3 πόντων ο Ολυμπιακός

Η αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε από την εντυπωσιακή επίδοση πολλών παικτών του Ολυμπιακού, με τον Αϊζάια Κάνααν να σημειώνει 25 πόντους, τον Άλεκ Πίτερς να προσθέτει 22 πόντους, τον Τόμας Γουόκαπ με 14 πόντους και 5 ασίστ και τον Ίγκνας Μπραζντέικις με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η συνολική απόδοση της ομάδας ήταν εντυπωσιακή, με έμφαση στην αμυντική τους στάση και την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στο 1ο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται νωρίς, αλλά η Ζαλγκίρις κατάφερε να ισορροπήσει το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ενίσχυσαν την άμυνά τους και με διαδοχικά κλεψίματα και επιθετική αποτελεσματικότητα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, με τον Γουόκαπ και τον Κάνααν να συνεχίζουν την εξαιρετική τους επίδοση. Η ομάδα της Ζαλγκίρις προσπάθησε να ανακάμψει, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει μια σταθερή διαφορά, τερματίζοντας τον αγώνα με τελικό σκορ 89-72.

Η συνεχής κυριαρχία του Ολυμπιακού στην Euroleague είναι αποτέλεσμα μίας καλά οργανωμένης ομάδας με σταθερή απόδοση τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Η δυναμική που δείχνει η ομάδα αυτή τη σεζόν είναι ενθαρρυντική για τους φιλάθλους της και προοιωνίζει επιτυχίες στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Κροατία), Νίκολιτς (Σερβία),  Τσίτσι (Αλβανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 14 (4), Κέινααν 25 (4), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 2, Μπραζντέικις 9 (2), Πίτερς 22 (4), Μιλουτίνοβ, Σίκμα, ΜακΚίσικ

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κάζις Μακσβίτις): Έβανς 21 (3), Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέιζ 10, Γκιεντράιτις 2, Σμιτς 4, Μοντβίλα, Μπιρούτις, Ντίμσα 3 (1), Λαβρινοβίτσιους 2, Μάνεκ 10 (2), Μπουτκεβίτσιους 5 (1), Ουλανόβας 6

Ο Ολυμπιακός βολιδοσκοπεί για τον Γενάρη τον Σεντρίκ Μπακαμπού

Το viral βίντεο της Ευρωλίγκα: Ο Τεόντοσιτς «έσπασε τους αστραγάλους» του Στέφανο Τονούτ και στην συνέχεια «κάρφωσε» και 3ποντο