ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Η εξαιρετική εμφάνιση του Ποντένσε στέλνει μήνυμα στους αντιπάλους!

Ο Θρύλος στην καλύτερη του εμφάνιση τα τελευταία χρόνια  με φοβερή μπάλα και ρεσιτάλ Μεντιλίμπαρ στο κοουτσάρισμα  πέρασε αέρα από την Τούμπα και τώρα όλοι τρέχουν….

Ολυμπιακός από τα παλιά. Ολυμπιακός ΟΜΑΔΑ με τα όλα της έκανε την καλύτερη εμφάνιση τα  τελευταία χρόνια και πέρασε αέρα από την Τούμπα με το εμφαντικό 1-4. Πρωταγωνιστής ο ΜΕΓΑΛΟΣ Ποντένσε που και αυτός έκανε το καλύτερο του παιχνίδι, με ένα φανταστικό γκολ και μια ασίστ και αποθεώθηκε από τους συμπαίκτες του.

Ένας Ολυμπιακός που βάζει «φωτιά» στο πρωτάθλημα και  δείχνει ότι αν συνεχίσει έτσι είναι ικανός για όλα και την μεγάλη ανατροπή. Όσο τρομερός ήταν ο Πορτογάλος εξτρέμ άλλο τόσο επιδραστικός ήταν στο παιχνίδι ένας άνθρωπος που ήρθε στο Ρέντη πριν από λίγες μέρες και έδωσε και αυτός ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος με την ενδεκάδα που κατέβασε, αλλά και την διαχείριση που έκανε στην διάρκεια του ματς με τις αλλαγές.

Ο λόγος για τον Μεντιλίμπαρ που έκανε τόσο απλά τα πράγματα όσο πρέπει να τα κάνει ένας κανονικός προπονητής. Όλες του οι αλλαγές ήταν εξαιρετικές και βοήθησε την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο να κυριαρχήσει για να φτάσει σε αυτό το 4-1.  Με την είσοδο του Ελ Κααμπί που πέτυχε δυο υπέροχα γκολ και έδειξε το πόσο πολύτιμος είναι στα μεγάλα ματς, όπως αυτό στην Τούμπα. Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη και τάρα όλοι τρέχουν, γιατί το πρωτάθλημα απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον.

Καλά ξεκίνησε το παιχνίδι στην Τούμπα ο Ολυμπιακός με δυο τελικές  στα πρώτα 19 λεπτά , μια με τον Ναβάρο που δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το πλασέ από πάσα του Όρτα και μια με το σουτ του Φορτούνη που έφυγε λίγο άουτ πάνω από την εστία του  Κοτάρσκι. Είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και χωρίς να κινδυνέψει σοβαρά στην άμυνα.

Έτσι ήρθε και το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν οι ερυθρόλευκοι του  Μεντιλίμπαρ χάρις στην έξυπνη πάσα του Φορτούνη στο κενό χώρο στον Τσικίνιο που έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Κοτάρσκι, αλλά ο Ναβάρο που ξέρει να κυνηγάει αυτές τις φάσεις βρήκε την μπάλα μπροστά  του και την έστειλε στα δίκτυα για κάνει το 0-1 στο 29 λεπτό και να παγώσει την Τούμπα.

Όλα αυτά γιατί ο Όρτα, ο Τσικίνιο και ο Έσε κυριάρχησαν στο κέντρο και  κέρδιζαν εύκολα τη μπάλα, αλλά και με σωστή διαχείριση του ματς. Όλα αυτά μέχρι το 38 λεπτό, όταν έγινε το πρώτο λάθος στην άμυνα, αλλά  και με φάση που ξεκίνησε από φάουλ στο Ροντινέι που δεν έδωσε ο Γερμανός διαιτητής. Για να φτάσει η μπάλα στον Ντεσπότοφ που πέτυχε την ισοφάριση. Από και πέρα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ αναθάρρησε από το γκολ της ισοφάρισης και πίεσε εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των παικτών του Ολυμπιακού. Αποκορύφωμα του εκνευρισμού η κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για διαμαρτυρία στον βοηθό που πολύ εύκολα έδειξε ο Γερμανός διαιτητής. Η τακτική του Ολυμπιακού μέχρι το γκολ της ισοφάρισης ήταν εξαιρετική και ο τρόπος ο Μεντιλίμπαρ προσέγγισε το ματς, αλλά κάπου χάθηκε η ισορροπία μετά το γκολ του Ναβάρο.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο το ίδιο καλά μπήκε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, με σωστό πλάνο, περισσότερη ηρεμία, ορθολογική ανάπτυξη και σωστή κυκλοφορία της μπάλας παρά την πίεση από πλευράς ΠΑΟΚ ψηλά. Έτσι ήρθε και το καταπληκτικό γκολ από τον  υπέροχο Ποντένσε που βρήκε χώρο και έκανε… το  θαύμα του στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα εκεί που κανείς τερματοφύλακας στο κόσμο δεν μπορεί να αντιδράσει

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν απλά με την είσοδο ενός μεγάλου σκόρερ όπως ο Ελ Κααμπί, που δυο φορές πήγε η μπάλα στα πόδια του και την έστειλε στα δίκτυα. Έτσι απλά και όμορφα.

Η Μιμή Ντενίση αποδοκιμάζει την επίδειξη μόδας στα Γλυπτά του Παρθενώνα: “Πόση Ελλάδα να κλέψουνε πια;