Περίπατος με θετικά μηνύματα από Μήτρου-Λονγκ και Πετρούσεφ

Ρεβεγιόν Χριστουγέννων στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό, που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και επικράτησε εύκολα με 84-65 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Πρώτη εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα για τον Ελληνοκαναδό γκαρντ και ντεμπούτο στο πρωτάθλημα για τον Σέρβο ψηλό.

Μια καλή προπόνηση ήταν για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πάτρας την παραμονή Χριστουγέννων, με τον Έλληνα τεχνικό να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής. Στο 10-1 οι “ερυθρόλευκοι”, που είδαν τον Πίτερς να κάνει ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, τον Μιλουτίνοφ να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ, τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει θετικό ντεμπούτο και τον Πετρούσεφ να πραγματοποιεί μία γεμάτη εμφάνιση. Η ομάδα της Αχαΐας παρατάχθηκε με σημαντικά προβλήματα και με ρεκόρ 2-9 παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βάλει τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν την αναμέτρηση με σερί 7-0 και με τρίποντο του Πίτερς έφθασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, με το 19-9, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Αμερικανός φόργουορντ και ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και στο 7′ οι γηπεδούχοι είχαν νταμπλ σκορ με το σκορ στο 24-12 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (33-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι “ερυθρόλευκοι” κατέβασαν ταχύτητα, αλλά και οι Πατρινοί προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα να πέσει η παραγωγικότητα των Πειραιωτών. Ο Πίτερς που έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με 20 πόντους, έφερε το +19 (40-21) για τον Ολυμπιακό στο 14′. Ο Απόλλων μείωσε ελάχιστα σε 43-28, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 51-28.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ομάδα της Αχαΐας εμφάνισε καλύτερο πρόσωπο, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να βελτιώνονται σημαντικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα του Ολυμπιακού, που είχε ήδη μεγάλη διαφορά, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Μπαρτζώκας να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Ο Απόλλων κέρδισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 18-15 και το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το στρογγυλό +20 (66-46).

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65