Προκριματικά Euro: Σημαντικές νίκες για Ολλανδία, Αλβανία και Σλοβενία

Γεμάτη γκολ ήταν η αποψινή αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024, με αρκετές ομάδες να πετυχαίνουν σημαντικές νίκες για τη συνέχεια.

Εκτός έδρας «τρίποντο» με ανατροπή πήρε η Ολλανδία επί της Ιρλανδίας με 2-1, φτάνοντας έτσι τις 3 νίκες σε 4 αγώνες, ενώ έχει και μια ήττα. Έχοντας έναν αγώνα λιγότερο από την Ελλάδα, οι «οράνιε» έχουν 9 βαθμούς στον 2ο όμιλο, όσους και η Εθνική, ενώ την επόμενη αγωνιστική αναμετρώνται με την πρωτοπόρο Γαλλία.

Στον 5ο όμιλο, τεράστιας σημασίας νίκη πέτυχε η Αλβανία, η οποία επικράτησε με 2-0 της Πολωνίας και πέρασε πρώτη στη βαθμολογία (10β.), αφήνοντας δεύτερη την Τσεχία.

Στον 8ο όμιλο, η Σλοβενία πήρε εμφατική νίκη με 4-0 επί του Άγιου Μαρίνου και πέρασε πρώτη με 13 βαθμούς, όσους και η Δανία, η οποία νωρίτερα είχε κερδίσει εκτός έδρας την Φινλανδία με 1-0. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, Σπόραρ και Τσέριν πήραν φανέλα βασικού σε ένα ακόμη ματς από τον προπονητή των Σλοβένων, Ματίας Κεκ, ενώ ο έτερος «πράσινος», Βέρμπιτς, πέρασε ως αλλαγή στο 65’.

Στον 7ο όμιλο, η Σερβία δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Λιθουανία και εξασφάλισε το εκτός έδρας «τρίποντο» επικρατώντας με 3-1. Έτσι, είναι στη 2η θέση του ομίλου της με 10 βαθμούς σε 4 αγώνες, πίσω από την Ουγγαρία.

Στον ίδιο όμιλο, το Μαυρουβούνιο πέτυχε μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις επί της Βουλγαρίας με 2-1. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε στο β’ μέρος ο φορ του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο γκολ, ενώ σε όλο το ματς αγωνίστηκε για τη Βουλγαρία το νέο απόκτημα του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ, ο οποίος αστόχησε μάλιστα από το σημείο του πέναλτι στο 60ο λεπτό.

Με το γκολ του Μαξίμ Σαμορόντοφ στο 27ο λεπτό η εθνική ομάδα του Καζακστάν νίκησε στην Αστάνα με 1-0 τη Βόρεια Ιρλανδίας, για τον 8ο όμιλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογία των ομίλων:

1ος όμιλος (12/09)

Ισπανία-Κύπρος

Νορβηγία-Γεωργία

Ρεπό: Σκωτία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Σκωτία 15 -5αγ.Ισπανία 6 -3αγ.Νορβηγία 4 -4αγ.Γεωργία 4 -3αγ.Κύπρος 0 -3αγ.

2ος όμιλος

Ιρλανδία-Ολλανδία 1-2

ΕΛΛΑΔΑ-Γιβραλτάρ 5-0

Ρεπό: Γαλλία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γαλλία 15 -5αγ.Ολλανδία 9 -4αγ.ΕΛΛΑΔΑ 9 -5αγ.Ιρλανδία 3 -5αγ.Γιβραλτάρ 0 -5αγ.

3ος όμιλος (12/09)

Ιταλία-Ουκρανία

Μάλτα-Β. Μακεδονία

Ρεπό: Αγγλία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγγλία 13 -5αγ.Ουκρανία 7 -4αγ.Ιταλία 4 -3αγ.Β. Μακεδονία 4 -4αγ.Μάλτα 0 -4αγ.

4ος όμιλος (11/09)

Αρμενία–Κροατία

Λετονία-Ουαλία

Ρεπό: Τουρκία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Τουρκία 10 -5αγ.Κροατία 7 -3αγ.Αρμενία 7 -4αγ.Ουαλία 4 -4αγ.Λετονία 0 -3αγ.

5ος όμιλος

Αλβανία-Πολωνία 2-0

Νησιά Φερόε-Μολδαβία 0-1

Ρεπό: Τσεχία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αλβανία 10 -5αγ.Τσεχία 8 -4αγ.Μολδαβία 8 -5αγ.Πολωνία 6 -5αγ.Νησιά Φερόε 1 -5αγ.

6ος όμιλος (12/09)

Βέλγιο-Εσθονία

Σουηδία-Αυστρία

Ρεπό: Αζερμπαϊτζάν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Βέλγιο 10 -4αγ. . Αυστρία 10 -4αγ.Σουηδία 6 -4αγ.Εσθονία 1 -4αγ.Αζερμπαϊτζάν 1 -4αγ.

7ος όμιλος

Μαυροβούνιο-Βουλγαρία 2-1

Λιθουανία-Σερβία 1-3

Ρεπό: Ουγγαρία

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ουγγαρία 10 -4αγ.Σερβία 10 -5αγ.Μαυροβούνιο 8 -5αγ.Βουλγαρία 2 -5αγ.Λιθουανία 2 -5αγ.