Σπουδαία νίκη για το Περιστέρι κόντρα στην ΑΕΚ

Το Περιστέρι ήταν πνευματικά πιο έτοιμο από την ΑΕΚ και πήρε μια σημαντική νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον οποίο έχουν τους ίδιους στόχους.

Μετά τη μέτρια εμφάνιση και την ήττα στην έδρα του Άρη (81-73) τέθηκε σε αμφιβολία η παρουσία στο Final 8 του Κυπέλλου, αλλά η νίκη του Αμαρουσίου επί του Κολοσσού το Σάββατο (23/12) εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση του Περιστερίου, που νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ την Κυριακή (24/12) με 89-78.

Με τους Κασελάκη και Ράγκλαντ να δείχνουν τον δρόμο, το Περιστέρι προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έμειναν για παραπάνω από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τρέξει σερί 9-0 και να προηγηθεί με 11-7 δια χειρός Καράμπελα. Η “Ένωση” διατήρησε το προβάδισμα και έφθασε στο 17-11, όμως στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου, οι Πουλιανίτης και Γουίλιαμς με δύο τρίποντα διαμόρφωσαν το σκορ στο 17-17 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα των δυτικών προαστίων, η οποία παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ και έχτισε μία διαφορά, χάρη σε δύο τρίποντα του Μήτρου-Λονγκ και ένα του Κασελάκη. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βρέθηκαν στο +9 (30-21) στο 15′. Η ΑΕΚ στην πορεία ανέβασε και πάλι την παραγωγικότητά της και μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (38-35), πριν το ημίχρονο κλείσει στο 41-35 με τρεις βολές του Μήτρου-Λονγκ στην εκπνοή.

Στο 3ο 10λεπτο οι γηπεδούχοι σουτάροντας με υψηλά ποσοστά κατάφεραν να μεγαλώσουν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας στο +12 (56-44) απέναντι στην άμυνα ζώνης της ΑΕΚ. Άμυνα στην οποία επέμεινε ο Πλάθα, προ στιγμή η ομάδα του μείωσε σε 64-57, αλλά οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν απαντήσεις, για να ολοκληρωθεί το 10λεπτο προηγούμενοι με 68-57.

Στο 70-57 η ΑΕΚ απάντησε με σερί 7-0, μείωσε σε 70-64 και οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί. Απέναντι στην ζώνη οι παίκτες του Σπανούλη δεν είχαν πρόβλημα και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Γρήγορα η ΑΕΚ όμως μάζεψε την διαφορά και μείωσε σε 75-70 6 λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Στο σημείο εκείνο το φάουλ αρχικά και το αντιαθλητικό στην συνέχεια του Καμπεκέλε, το Περιστέρι πήρε 4 πόντους και προηγήθηκε 79-70 στο 5λεπτο πριν το τέλος.  Ο Καμπεκέλε τέσσερις συνεχόμενους πόντους έδωσε την δυνατότητα στην ομάδα του να μειώσει σε 82-77, 3′:45” πριν το τέλος του αγώνα.

Στον χρόνο μέχρι το τέλος, οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο και έφτασαν στη νίκη με 89-78

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-35, 68-57, 89-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ρένφρο, Πουλιανίτης, Λονγκ, Ντάγκοβιτς, Κασελάκης, Ράνγκλαντ, Λοβ, Τόμπσον, Γουίλιαμς, Χουγκάζ.

ΑΕΚ (Πλάθα): Μακ Ρέι, Καμπεκέλε, Ράντλ, Χαλ, Νετζήπογλου, Κουζμίνσκας, Τίλμαν, Φλιώνης, Καράμπελας, Κουζέλογλου, Πιλάβιος.