Το Λαύριο έβαλε τα χέρια του… αλλά δεν έβγαλε τα μάτια του

Η ομάδα του Κώστα Μέξα επικράτησε μετά από παράταση της ομάδας του Άρη με 91-86, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες με επτά ήττες, με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να κάνει τεράστια προσπάθεια για να ανατρέψει τη διαφορά των 17 πόντων.

Στο κλειστό γήπεδο του Λαυρίου η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Άρη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Κώστα Μέξα μπήκε αρκετά δυνατά στη αναμέτρηση εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην άμυνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, με τους φιλοξενούμενους να έρχονται στο προσκήνιο αρκετά γρήγορα μετά από time out του προπονητή τους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-20 με τα δυο σύνολα να έχουν όρεξη να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έπαθε black-out. Το Λαύριο έκανε το καλύτερο του δεκάλεπτο με ένα την άμυνα του να κλείνει περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στην επίθεση. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς ήταν κατώτεροι των περιστάσεων στην δικιά τους άμυνα, καθώς έδωσαν πολλές ευκαιρίες στους γηπεδούχους να αυξήσουν την διαφορά, με δεδομένη την αδυναμία τους στο σκοράρισμα. Το Λαύριο έκλεισε το ημίχρονο με ισχυρό προβάδισμα 16 πόντων (45-29) βάζοντας γερές βάσεις για να πάρουν μια ευρεία νίκη στα νότια προάστια.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης δεν μπορούσε να βρει πρωταγωνιστές για να κάνει την ανατροπή ή να έρθει πιο κοντά στο σκορ απέναντι στους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα μέχρι τα μέσα τους τρίτου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διψήφιο παίκτη για να μπορέσει να βρει ρυθμό στην αναμέτρηση. Ο Ντε Τζούλιους με τον Καστανέδα κρατούσαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με το σκορ της τρίτης περιόδου να κλείνει στο 60-49.

Στη τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να μείνουν κοντά στο σκορ, καθώς η διαφορά των 11 πόντων ήταν ρευστή με δεδομένη την μονόπλευρη επιλογή στο να εκτελεί κυρίως ο Ντε Τζούλιους. Ο Άρης έκανε τα πάντα για να μειώσει την διαφορά μέχρι και στους τρεις πόντους, με τον Χάρελ και τον Τολιόπουλο να βάζουν κρίσιμους πόντους. Ο Γκάλινατ έκανε το απαραίτητο “ηλεκτροσόκ” στην ομάδα του Καστρίτη, καθώς είχε πετύχει 18 πόντους 1:30′ πριν από την λήξη. Με ένα προσωπικό κρεσέντο του Χάρελ, ο Άρης πήρε κεφάλι στην αναμέτρηση με 72-71 με οκτώ πόντους του Αμερικανού σε δυο λεπτά. Μετά από βολές του Γκάλινατ οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων, με τον Ντε Τζούλιους να ευστοχεί σε τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 76-76. Στη τελευταία επίθεση η μπάλα έφτασε στον Χάρελ με τον Αμερικανό να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων, με την αναμέτρηση να πηγαίνει στη παράταση.

Στη παράταση καμία από τις δυο ομάδες δεν θέλησε να αφήσει το παιχνίδι, με πόντους και λάθη εκατέρωθεν που στοίχισαν πολύτιμες κατοχές. Το Λαύριο έφτασε την διαφορά στο +5, αλλά με ένα αντιαθλητικό ο Άρης έμεινε ζωντανός κατεβάζοντας την διαφορά στους δυο πόντους. Ο Βασίλης Τολιόπουλος κέρδισε φάουλ για την ομάδα του, πηγαίνοντας στην γραμμή της φιλανθρωπίας, όμως η πρώτη δεν μπήκε με αποτέλεσμα να κρατήσει την κατοχή η ομάδα του Λαυρίου με προβάδισμα ενός πόντου 87-86. Η ομάδα του Κώστα Μέξα επικράτησε με 91-86 μετά από εύστοχες βολές του Ντε Τζούλιους, παίρνοντας μια νίκη χρυσάφι για την μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76, 91-86

Λαύριο (Μέξας) Ντε Τζούλιους, Φλάτεν, Γόντικας, Θόρτον, Μουρ, Καστανέδα, Δεϊμέζης, Χόρτσελερ, Οικονομόπουλος, Τσάμης, Βαζούκης, Ζάρας

Άρης (Καστρίτης): Μπάνκστον, Μπλούμπεργκς, Γκάλινατ, Χάρελ, Τολιόπουλος, Μποχωρίδης, Ντε Σόουζα, Φίλλιος, Περσίδης, Σλαφτσάκης