Για το θαύμα στην Ιταλία τα κορίτσια του Θρύλου. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Νοβάρα

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε δυσκολίες στον πρώτο αγώνα του με τη Νοβάρα για τη φάση των «16» του Challenge Cup Γυναικών, ηττήθηκε με σκορ 2-3 στο «Μελίνα Μερκούρη» και τώρα θα πρέπει να δώσει τη μάχη της στη ρεβάνς στην Ιταλία για να προκριθεί στα προημιτελικά.

Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν αντίδραση μετά την ήττα στο πρώτο σετ, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-23, αλλά στη συνέχεια έχασαν το τρίτο με 23-25.

Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με 25-22 στο τέταρτο σετ, αλλά στο τάι μπρέικ η Νοβάρα κυριάρχησε και επικράτησε με 6-15.

Η ελληνική ομάδα θα πρέπει να επιδείξει ένα ισχυρό πνεύμα μάχης στην επαναληπτική αναμέτρηση, καθώς χρειάζεται μια καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1 σετ) ή ακόμη και με 3-2, για να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 16 (15/36 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Καράρο 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/44 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 22 (19/44 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 24% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Τσιτσιγιάννη  3 (3/6 επ.), Τάνη.

ΝΟΒΑΡΑ (Λορέντζο Μπερνάρντι): Σζάκμαρι 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 39% άριστες), Μπόσιο, Μποσέτι 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 17% άριστες), Τσιριτσέλα 18 (14/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπονιφάτσιο 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ακίμοβα 31 (29/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Φερσίνο (λ, 73% υπ. – 40% άριστες), Μπαρτολούτσι, Ντε Νάρντι, Μπούις.

Τι δήλωσε ο προπονητής της ομάδας Λορέντζο Μιτσέλι μετά την ήττα απο την Νοβάρα;

«Έπρεπε να ρισκάρουμε αρκετά σε αυτό το παιχνίδι. Στο πέμπτο σετ, δεν λειτούργησε καλά η επίθεση μας, αφού η υποδοχή μας δεν ήταν καλή, κάτι που δεν συνέβη σε όλο το παιχνίδι. Κάποιες λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά, αλλά σίγουρα, δεν παίζουμε μόνο εμείς, παίζει και ο αντίπαλος.

Είναι πολύ σημαντικό που παίξαμε αυτό το παιχνίδι, αυτό το ματς υψηλού επιπέδου, για τη συγκέντρωσή μας και νομίζω, το απολαύσαμε, παίζοντας καλό βόλεϊ. Θα δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε στο δεύτερο παιχνίδι, το οποίο είναι πολύ δύσκολο.

Και σε επίπεδο νοοτροπίας, αλλά και τακτικά, έμεινα ικανοποιημένος, με εξαίρεση το ξεκίνημά μας στο τάι μπρέικ. Θα πάμε στο επόμενο ματς να δώσουμε το μάξιμουμ».

Ολυμπιακός: Sold Out για ακόμα μια φορά στο ΣΕΦ – Τέλος τα εισιτήρια με Ρεάλ

Μιλγουόκι στον δρόμο για το Final Four: Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ οδηγούν τους Μπακς σε σημαντική νίκη