Συνεχίζεται η εκδικητική στάση προς τον Ολυμπιακό! Εξόντωση…!

Την ώρα που όλοι στην Ελλάδα βλέπουν ότι υπάρχει σχέδιο εξόντωσης του Ολυμπιακού με κυβερνητικές αποφάσεις και μέτρα για γέλια, έρχεται ένα ακόμα γεγονός να επιβεβαιώσει αυτά που γράφουμε.

Σε μια σημαντική ανατροπή γεγονότων στον κόσμο του ελληνικού αθλητισμού, η αθλητική δικαστής αγνόησε σημαντικά στοιχεία στην υπόθεση του αγώνα μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, επικεντρώνοντας αποκλειστικά στην έκθεση της αστυνομίας.

Οι έμπειροι παράγοντες του αγώνα διαιτητής, κομισάριος, και παρατηρητής – είχαν καταλήξει στην εκτίμηση ότι ο Ολυμπιακός δεν έφερε ευθύνη για τα επεισόδια με τα δακρυγόνα, τα οποία εκτοξεύθηκαν από απόσταση μακριά από το γήπεδο.

Η απόφαση αυτή παραβλέπει ένα προηγούμενο περιστατικό σε αντίστοιχη συνάντηση των ίδιων ομάδων στο Τσάλεντζ Καπ, όταν η αναμέτρηση αναβλήθηκε λόγω επεισοδίου με δακρυγόνο εκτοξευμένο από την αστυνομία. Τότε, η λύση που επιλέχθηκε ήταν η επανάληψη του αγώνα χωρίς θεατές.

Η απόφαση της αθλητικής δικαστής, η οποία κατακύρωσε τη νίκη και την πρόκριση στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-0, φαίνεται να βασίζεται σε ένα άρθρο το οποίο δεν ήταν καν στο κατηγορητήριο. Ο Ολυμπιακός, με τη στήριξη των δηλώσεων των τριών παραγόντων του αγώνα, προετοιμάζεται να κάνει έφεση, πιστεύοντας στη δικαίωση και στην επανάληψη του αγώνα, από το σημείο που διακόπηκε με το σκορ 1-0 σετ υπέρ του Ολυμπιακού και 11-18 υπέρ του Παναθηναϊκού στο δεύτερο σετ.

Η απόφαση της αθλητικής δικαστής, η οποία αγνοεί τις απόψεις των εμπειρογνωμόνων του αγώνα, φέρνει στο φως θέματα διαφάνειας και δικαιοσύνης στη διαχείριση αθλητικών συμβάντων.

Εν τω μεταξύ, ο Ολυμπιακός συνεχίζει την προετοιμασία του για τους επόμενους αγώνες εντός έδρας με τον Πήγασο Πολίχνης, την Κηφισιά και τον Φοίνικα, ενώ περιμένει την έκβαση της εφέσεως.