Ολυμπιακός-Ροζελάρε 0-3: Λύγισε ο Θρύλος στις λεπτομέρειες

Σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε από τις λεπτομέρειες και την ανωτερότητα του αντιπάλου, ο Ολυμπιακός υπέστη βαριά ήττα από την ομάδα της Ροζελάρε με 0-3 σετ στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη.

Παρά την μαχητικότητα και την προσπάθεια των “ερυθρολεύκων”, η ποιότητα των Βέλγων αποδείχθηκε καθοριστική, οδηγώντας τους σε μια σαφή νίκη.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, αλλά η Ροζελάρε κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με ένα επιμέρους σερί 0-7, παίρνοντας την ψυχολογία του σετ και κλείνοντάς το με 19-25. Η προσπάθεια των παικτών του Καστελάνι για επιστροφή στο παιχνίδι δεν απέδωσε τους επιθυμητούς καρπούς.

Στο δεύτερο σετ, η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι το 17-17, όμως η κακή άμυνα του Ολυμπιακού επέτρεψε στη Ροζελάρε να κερδίσει με 20-25, διευρύνοντας το προβάδισμα στα σετ.

Στο τελευταίο σετ, η έλλειψη ψυχολογίας και η δυναμική των Βέλγων ήταν εμφανής, με το σκορ να καταλήγει και πάλι σε 19-25 υπέρ της Ροζελάρε, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση.

Αξιοσημείωτες ήταν οι επιδόσεις των παικτών, με τον Ιντάλγκο να είναι πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό με 12 πόντους και τον Ροτί από την πλευρά της Ροζελάρε να διακρίνεται με 18 πόντους.

Μετά από αυτή την ήττα, ο Ολυμπιακός παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου με 0-2 νίκες και επικεντρώνεται τώρα στην επόμενη αναμέτρησή του με την τουρκική Ζιράατ Μπανκάσι στις 12 Δεκεμβρίου, ελπίζοντας σε καλύτερο αποτέλεσμα.

Ο Ιταλός τεχνικός της ομάδας Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε

«Ο αντίπαλός μας έπαιξε καλά στο σερβίς και στις ψηλές μπάλες. Μας άσκησαν πίεση σε αυτούς τους τομείς και δεν μπορέσαμε να τους ανταγωνιστούμε. Η Ζάκσα δεν σέρβιρε τόσο δυνατά, σε αντίθεση με τον σημερινό μας αντίπαλο. Έχουμε αρκετά παιχνίδια μπροστά μας, πρέπει να διορθώσουμε την υποδοχή».

Γιόβετιτς: «Έχουμε βελτιωθεί πολύ και είμαστε πιο ώριμοι»

Ο Ολυμπιακός νίκησε 12-5 τον ΓΣ Περιστερίου, για την 13η Αγωνιστική της Α1 Πόλο Ανδρών.